ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    -1°C / -5°C
piątek 01.12.2023 r.
Imieniny: Blanki, Edmunda i Eligiusza

Parafialny Dom Kultury tętni życiem

Dzieci z Przysierska i okolic spotykają się na ciekawych zajęciach po lekcjach dzięki wolontariuszom i pieniądzom pozyskanym w projekcie "Wiejska Akademia Przyszłości".
Pomysłodawcom jest miejscowa parafia, wniosek złożyła OSP.

Przygotowując projekt, pomysłodawcy mieli na myśli zwiększenie aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych. – Zaproponowaliśmy dzieciom zajęcia z języka angielskiego, plastyczne oraz muzyczne, dorośli będą uczyli się angielskiego – mówi ks. Przemysław Szulc, proboszcz parafii w Przysiersku. – Poszczególne grupy miały liczyć po 15 osób. Chęć uczestniczenia w zajęciach zgłosiło 150 osób zamiast 60. Na zajęciach z zajęcia z języka angielskiego musieliśmy zrobić podział na grupy. Dwie grupy osób dorosłych pobierają naukę na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Dla dzieci i młodzieży stworzyliśmy 3 grupy: 4–6 lat, 8-10 oraz powyżej 11 lat. Zajęcia odbywają się przez 10 tygodni w poniedziałki, wtorki, środy i piątki. Jeśli chodzi o finansowanie nauki języka, to mamy zagwarantowane 2 godziny tygodniowo, dodatkowe 3 finansuje parafia – dodaje.

Z projektowej kwoty 3,6 tys. zł kupiono projektor, ekran, materiały do zajęć plastycznych oraz biurowe. Przedsięwzięciu towarzyszy konkurs pod hasłem „Opowiedz”, w którym trzeba stworzyć film krótkometrażowy o projekcie. Zajęcia plastyczne i muzyczne prowadzą wolontariuszki. Podsumowanie projektu jest zaplanowane na 13 listopada.

Efekty tego 10-tygodniowego projektu przeszły najśmielsze oczekiwania, a w Przysiersku już myśli się o kolejnych.

Wszystkie zajęcia odbywają się w Parafialnym Domu Kultury. Dawniej w tych pomieszczeniach znajdowały się salka katechetyczna i warsztat. Nie było tam ani wody, ani kanalizacji. Kiedy parafię objął ks. Przemysław, podjął on decyzję, że najpierw wyremontuje dach.

Wiosną 2017 roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska trafił wniosek o środki na remont zarówno budynku, jak i plebanii opiewał na kwotę 800 tys. zł. Projekt przepadł, więc parafianie wzięli sprawy w swoje ręce.

– Nam była bardzo potrzebna salka parafialna – mówi ks. Przemysław Szulc. – Podjęliśmy z radą parafialną decyzję, że remontujemy. Pozyskaliśmy środki z ofiar wiernych i wiosną tego roku ruszyliśmy z pracami. Wcześniej oczywiście otrzymaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty na remont. To niesamowite, ale 90 proc. prac to wkład własny parafian. Remont trwał tylko pół roku, a wydano na niego ok. 110 tys. zł. na materiały i wyposażenie. Mamy również kuchnię, możemy organizować imprezy do 50 osób. Spotykamy się tutaj bardzo często, Parafialny Dom Kultury tętni życiem przez cały tydzień. Nawet przedszkolaki planują w Parafialnym Domu Kultury urządzić pasowanie na przedszkolaka. Teraz mamy cykliczne spotkania patriotyczne, które prowadzi dr Ireneusz Pieróg. Najbliższe będzie miało miejsce 10 listopada o godzinie 12. Odbędzie się również turniej szachowy. Za rok kolejna duża inwestycja – wymiana posadzki w kościele – dodał.

Projekt „Wiejska Akademia Przyszłości”, którego wnioskodawcą jest OSP Przysiersk, a pomysłodawcą miejscowa parafia, został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu.

KP