ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • zachmurzenie umiarkowane
    Dzisiaj:
    15°C / 5°C
piątek 29.03.2024 r.
Imieniny: Marka, Wiktoryny i Zenona

Dziękowali za tegoroczne plony

W Bukowcu odbyły się dożynki gminno-parafialne a zapoczątkowała je msza św. o błogosławieństwo w rolniczym trudzie i podziękowanie za zebrane plony. Do świątyni poszczególne sołectwa przyniosły wieńce dożynkowe, chleby, kwiaty i owoce, które zostały tutaj poświęcone. Mszę św. odprawili w koncelebrze księża: Tadeusz Chamier Ciemiński i Przemysław Szulc z parafii z Przysierska.
W czasie mszy św. został poświęcony również nowy obraz św. Izydora Oracza.
Po uroczystościach kościelnych korowód poprowadzony przez mażoretki oraz Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie przemaszerował do Parku Wiejskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości dożynkowych.
Tutaj tradycyjnie chleb dożynkowy został wręczony przez starostów: Barbarę Szostakowską i Henryka Redzimskiego z Polskich Łąk wójtowi gminy Adamowi Licznerskiemu. Po przemówieniu gospodarza gminy i Przewodniczącego Rady Gminy Bukowiec Czesława Wszołka podzielono chleb dożynkowy i poczęstowano nim uczestników imprezy. W tym dniu, jak co roku niektóre sołectwa prezentowały i zachęcały do swoich stoisk na skosztowanie regionalnych, przeróżnych przysmaków.   
Po części oficjalnej na scenie parku wystąpiła orkiestra dęta wraz z mażoretkami, zespół ludowy z Łotwy a dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Była wata cukrowa, dmuchane zjeżdżalnie, konkursy z nagrodami. Całą imprezę poprowadził dj Matty EN, który również zachęcał wszystkich do wspaniałej zabawy tanecznej.
Starostowie
Gospodarstwo, w którym pomaga Barbara Szostakowska wraz z mężem z Polskich Łąk ma 25 ha. Gospodaruje na nim syn wraz z żoną. Prowadzą produkcję roślinną: zboża oraz kukurydzę. Kilka lat temu młodzi skorzystali z tzw. Młodego Rolnika i zakupili niezbędne maszyny do gospodarstwa. Młody gospodarz poza tym pracuje zawodowo.
Henryk Redzimski gospodaruje na 10 ha. Prowadzi zarówno produkcję roślinną, jak i zwierzęcą. Żona starosty pracuje zawodowo. Jak sam mówi z tego areału żyje się dzisiaj bardzo skromnie.
KP
„Czas Świecia” 24 sierpień 2018 r.